14 sierpnia 2023

Święto Chleba - Dożynki

W piątek, 11 sierpnia na terenie naszego Domu odbyły się dożynki, nasze małe Święto Chleba.

Była to uroczystość szczególna, gdyż miała ona podkreślić znaczenie chleba w codziennym życiu, że jego powstanie wymaga pracy wielu ludzkich rąk rolnika, młynarza, piekarza.
Wielowiekowa kultura, wiejskie tradycje i obyczaje stanowią o naszej tożsamości, a my staramy się w tym nowoczesnym świecie to bogate dziedzictwo zachować dla przyszłych pokoleń.

Po uroczystym powitaniu wszystkich przybyłych gości przez Panią Dyrektor, głos zabrał kapelan Pogodnej Doliny, ks. proboszcz Bogdan Hahn, a następnie okolicznościowy wiersz odczytała Pani Marzena Cupryś.
Sprawujący zaszczytną funkcję starostowie, Pani Albina i Pan Franciszek wręczyli kosz pełen owoców i kwiatów, zaś Pani Emilia przekazała na ręce Pani Dyrektor bochen chleba.
Gospodarze Domu pokroili i poczęstowali gości chlebem dożynkowym, który jest symbolem rodzinności i szczęścia - wartości, które w naszym Domu cenimy najbardziej.

Dla wszystkich obecnych na uroczystości przygrywała i śpiewała Ochotnicza Straż Pożarna Straszydle
Był słodki poczęstunek, ciasta, proziaki, smalec i kiełbaska z grilla.
Przez cały dzień świeciło słońce , co sprawiło, ze wszyscy mieli doskonale humory.

Składam serdeczne podziękowanie dla Pani Iwony Nagnajewicz z firmy INA za życzliwość i wypożyczenie strojów ludowych.
Piekarni z Lubeni za mistrzowsko wykonane bochny chleba dożynkowego.
Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Straszydla za uświetnienie naszej uroczystości pięknym śpiewem i graniem i młodzieńczą radością.
Naszej wspaniałej i niezawodnej załodze za pracowitość i zaangażowanie w organizację dożynek.

Wszystkim za wszystko z całego serca składam staropolskie Bóg zapłać!
Wioletta Łojek

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content